Casoletter Louis XVI-stil

658681

CASOLETTER, ett par, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft, marmor och förgylld brons, rund sockel med pärlstav, antikiserande tripodfot med klövfötter krönta av vädurshuvuden, urnformad behållare med lagerhölstrad botten, på livet blomsterfestonger, mynning med ā la greque, locket krönt av blad och druvklasse, höjd 27 cm

Smärre slitage, obetydliga nagg

Diverse, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Casoletter Louis XVI-stil

Budhistorik (28 bud)
5188001
15 000
5191479
14 500
5188001
14 000
5191471
13 500
5188001
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 473 EUR, 1 635 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.