Bordspendyl Louis XV-stil

658680

BORDSPENDYL, Louis XV-stil, Frankrike 1800-talets andra hälft, urtavlan märkt LENOIR A PARIS, förgylld brons, ymnig dekor av akantus, rocailler och voluter, emblem av musikattribut, krönt av putto med lyra, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 43,5 cm

Smärre slitage, ställvisa emaljskador

Klockor/Ur, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl Louis XV-stil

Budhistorik (13 bud)
5190122
12 500
5181925
12 000
5176862
5 000
5176186
2 800
5175744
2 600

Slutpris SEK:
12 500
1 227 EUR, 1 363 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.