Monterskåp Stina Swanbergs Antikvitetsaffär

658089

MONTERSKÅP, sent 1800-tal, ådringsmålad i mahognyimitation med dekor av förgyllt, gjutet pastellage, arkitektoniskt uppbyggd i rak form, triangulärt krön med dekor av bladstav, skodd i svartmålad bleckplåt, text i guldfärg "S. SWANBERGS´S Antikvitetsh. 17 V. Trädgårdsg. 17", 6 lösa hyllplan i glas, nyckel finns, 150 x 57 cm

PROVENIENS: Stopalo

HISTORIK: Stina Swanbergs Antiqvitetshandel (sedermera med namnet ändrat till Stina Swanbergs Antikvitetsaffär) etablerades 1881. Affären var först belägen på Västra Trädgårdsgatan 17, vid Kungsträdgården i Stockholm

Smärre skador och slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Diverse, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (30 bud)
5150682
9 400
5150681
9 200
5150679
9 000
5150677
8 800
5150657
8 600

Slutpris SEK:
9 400
923 EUR, 1 025 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.