Bordspendyl Louis-Philippe

658057

BORDSPENDYL, Louis-Philippe, Frankrike, urtavlan märkt Abastide á Clermont FS, matterad och polerad förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med bladslingor, vallmo och moriserande dekor av pikerade arkitektoniska element, urhus med kurtiserande par i orientalisk dräkt vilandes på lejonfäll, urtavla med vattrad försilvring, romerska siffror, hel- och halvslag, pendel och nyckel medföljer, höjd 43,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, mindre del av dekor saknas. SAV garanterar ej funktionen

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl Louis-Philippe

Budhistorik (15 bud)
5152173
7 200
5152122
7 000
5152122
6 200
5151747
6 000
5152119
6 000

Slutpris SEK:
7 200
707 EUR, 785 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.