Bordslampa Hjalmar Norrström

657913

HJALMAR NORRSTRÖM (1853-1923), bordslampa, etsad metall, tillverkad 1917, dekor av svensk landskapsvy med sjö, hus och skog, signerad C HJ. NORRSTRÖM 1917, skärm av pergament, ringen runt lampskärmen och fotringen av brons, höjd ca 70 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skärmen med obetydligt hål

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Belysning, Bordslampor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordslampa Hjalmar Norrström

Budhistorik (55 bud)
5152347
34 000
5152346
33 000
5152339
32 000
5152335
31 000
5152328
30 000

Slutpris SEK:
34 000
3 338 EUR, 3 706 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.