Byrå rokoko Mathias Tiberg

657901

MATHIAS TIBERG (ämbetsmästarre i Stockholm 1755-1775), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad tre gånger på bakstycket MTB, fanerad med valnöt, brännförgyllda beslag i mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, skiva av kolmårdsmarmor med kälning, höjd 83, 112 x 60 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvisa skador och lagningar, senare skiva och lambrekängbeslag

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Byrå rokoko Mathias Tiberg

Budhistorik (27 bud)
5142662
25 000
5151907
25 000
5142662
24 000
5151898
23 000
5142662
20 000

Slutpris SEK:
25 000
2 454 EUR, 2 725 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.