Konsolbord sengustavianskt Jonas Frisk

657895

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med akantusbård, fleuronger och palmetter, främre ben i form av bevingade fabeldjur, svärtad bas märkt med rödkrita N:o 4, skiva av carraramarmor märkt med rödkrita Frisk N:o 4, höjd 85, 97 x 40 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvisa dekorskador, lagningar och retuscher

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Budhistorik (40 bud)
5152857
37 000
5152882
36 000
5152857
34 000
5152802
33 000
5152756
32 000

Slutpris SEK:
37 000
3 632 EUR, 4 033 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.