Taburett sengustaviansk C.J. Wadström

657862

CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad CIWS, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande ben, sitthöjd 43 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (48 bud)
5153073
9 200
5153069
9 000
5153064
8 800
5153059
8 600
5153045
8 400

Slutpris SEK:
9 200
903 EUR, 1 003 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.