Konsolbord sengustavianskt tillskrivet C.F. Thim

657851

CARL FREDRIK THIM (spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, 1818-1834) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt delvis mörkpatinerat, rektangulär bemålad träskiva i kolmårdsimitation, sarg med dekor av astragalstav och fascesstav, uppburen av karyatider med tassfötter, bemålad fotplatta i kolmårdsimitation, träskiva bemålad med kolmårdsimitation, höjd 81, 70 x 31 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Bukowskis Internationella auktion, våren 2012, nr 576, jämför etikettsignerat konsolbord av Carl Fredrik Thim

Ställvis färgbortfall, skivan något slagen

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (38 bud)
5152884
15 500
5152847
15 000
5152555
14 500
5152838
14 000
5152555
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 522 EUR, 1 690 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.