Konsolbord sengustavianskt

657846

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, lunettformat, träskuren dekor och pastellage, förgyllt och mörkpatinerat, sargen med dekor av fleuronger, benen med egyptiska karyatidbyster och växtornamentik, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade bockben, tillskrivna Ernst Philip Thoman (hovbildhuggare i Stockholm 1796-1818), sockel bemålad med marmorimitation, skiva av bleu turquin, höjd 76, 76,5 x 38 cm

PROVENIENS: Familjen Jehander, Hörle herrgård, Värnamo
Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, våren 2013, nr 856
Stopalo

Ställvisa dekorskador, sockel nedskuren, senare skiva

Ändringar/tillägg

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Konsolbord sengustavianskt

Budhistorik (35 bud)
5154072
33 000
5150395
32 000
5154071
31 000
5150395
30 000
5150426
29 000

Slutpris SEK:
33 000
3 240 EUR, 3 597 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.