Spegel/Ram gustavianskt stockholmsarbete

657842

SPEGEL/RAM, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut, oval ram förgylld med polerat guld och slagmetall, träskuren dekor i form av band- och pärlstav, genombrutet krön med strödda blommor och bandrosett, kvicksilverfolierat glas, sannolikt originalbakstycke, 99 x 71 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, mindre dekorbortfall

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
5152844
8 800
5152398
8 600
5152398
8 200
5125870
8 000
5125870
6 600

Slutpris SEK:
8 800
864 EUR, 959 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.