Vas Hugo Elmqvist

657801

HUGO ELMQVIST (1862-1930), vas, jugend, patinerad brons, dekor i relief föreställande fladdermöss, signerad H.E S5, höjd ca 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

HISTORIK: Hugo Elmqvist studerade både konsthantverk och konst i Stockholm under 1800-talets slut. Efter fortsatta studier i Paris och Italien kom han åter till Stockholm där han uppfann en egen teknik att gjuta i brons, vilken uppkallades efter honom. I hans egen verkstad framställdes ett begränsat antal vaser och skålar, alla med dekor av växter eller djur i relief i sann jugend.

Smärre slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Metall, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Vas Hugo Elmqvist

Budhistorik (44 bud)
5151131
14 000
5151133
13 500
5151131
13 000
5151127
12 500
5151120
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 374 EUR, 1 526 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.