Roland Svensson, Vårseglats

657760

ROLAND SVENSSON (1910-2003): Vårseglats - vid Nassa Melkobba, signerad Roland S., provtryck med korrektion, färglitografi, kolorerad med krita och akvarell, 40x29 cm.
Med dedikation: "Till Tore Wretman d. 7 maj - 1976 med varmt tack och stor uppskattning av så många års fin vänskap och med lyckönskan inför kommande år från tillgivne vännen Bent Nordquist"

Födelsedagspresent till Tore Wretman den 7 maj 1976 av direktör Bengt Nordquist (1912-1991)

PROVENIENS: Tore Wretman

Konst, Teckningar, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Roland Svensson, Vårseglats

Budhistorik (51 bud)
5181724
18 000
5190756
17 500
5181724
17 000
5190755
16 500
5181724
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 767 EUR, 1 962 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.