Lucio Fontana, Concetto Spaziale (Teatrino)

657758

LUCIO FONTANA (Italien 1899-1968): Concetto Spaziale (Teatrino), screenprint with punched holes, printed in green, med silverfolie, 1965/66, signerad L. Fontana, numrerad 31/50, 49,5x47 cm.

PROVENIENS
Galerie Pierre, Stockholm;
Tore Wretman

LITTERATUR
Harry Ruhé och Camillo Rigo: Lucio Fontana, graphics, multiples and more..., Tuja Books 2006, numrerad S-11, sídan 128

Smärre fläckar i nedre del av silverfolie

Konst, Grafik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (29 bud)
5190114
72 000
5190104
70 000
5190109
70 000
5190104
68 000
5190089
66 000

Slutpris SEK:
72 000
7 068 EUR, 7 848 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.