Salvador Dalí, Esplanade des Invalides

657744

SALVADOR DALÍ (Spanien 1904-1989): Esplanade des Invalides, färgetsning med akvatint, 1963, signerad Dalí och numrerad 31/100, färglitografi, I. 43,5x58,5 cm

PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm;
Tore Wretman

LITTERATUR: Michler & Löpsinger 92

Colour etching with aquatint 1963, plate 2 (of 3) from 'Paris Series', signed and numbered.

Gulnat, vågigt papper

Konst, Grafik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (29 bud)
5186284
21 000
5191266
21 000
5186284
20 000
5191265
19 500
5186284
19 000

Slutpris SEK:
21 000
2 062 EUR, 2 289 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.