Joan Miró, L'Illetré - Bleu, färglitografi

657707

JOAN MIRÓ (Spanien 1893-1983): L'Illetré - Bleu, 1969, signerad Miró och numrerad 48/75. Färglitografi, vélin de Rives, 84,5x60,5 cm. Maeght éditeur. Arte Adrien Maeght imprimeur.

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Mourlot 551

Konst, Grafik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (44 bud)
5189672
76 000
5184776
74 000
5184776
70 000
5189662
68 000
5184776
66 000

Slutpris SEK:
76 000
7 461 EUR, 8 284 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.