Bordspendyl Restauration

657656

BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med klassicerande dekor i relief, urhus i form av lyra med växtornamentik krönt av svanhuvuden och Zeus med strålglans, halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 49 cm

PROVENIENS: Spannarps säteri, Ängelholm
Stopalo

LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför variant av modellen sidan 379 F

Obetydligt slitage, en siffra senare. SAV garanterar ej funktionen.

Ändringar/tillägg
En siffra senare. One figure later. Visning 9-14 september på Nybrogatan 32 Måndag-fredag 11-18 Torsdag kvällsöppet till 20 Lördag 11-16

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl Restauration

Budhistorik (48 bud)
5151048
24 000
5151046
23 000
5151030
22 000
5150994
21 000
5151029
20 000

Slutpris SEK:
24 000
2 356 EUR, 2 616 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.