Théodule Augustin Ribot, Intérieur de cuisine

657651

THÉODULE AUGUSTIN RIBOT (Frankrike 1823-1891): Intérieur de cuisine, signerad Ribot. Olja på duk, 58x70 cm. Utförd på 1850-talet.

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman, Mat & Minnen, Bra Böcker 1987, avbildad sidan 27

Den franske konstnären Théodule Augustin Ribot studerade måleri för Auguste-Barthélémy Glaize och var dessutom mästarens assistent. Han levde i armod med sin familj, ställde ut små genrebilder, framför allt stilleben och köksscener. 1865 slog han igenom med målningen Saint Sébastien Martyr, idag i samlingarna på Musée d'Orsay.

Inflytandet av Caravaggio och ännu mera av José de Ribera är påtagliga i hans konstnärskap.

Målningen Sovande gumma (NM1590) finns på Nationalmuseum i Stockholm.

Retuscher, smärre lagningar, ytsmuts

Konst, Äldre måleri, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (36 bud)
5187056
26 000
5191314
25 000
5187056
23 000
5191313
22 000
5187056
21 000

Slutpris SEK:
26 000
2 552 EUR, 2 834 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.