Carl Fredrik Reuterswärd, Non Violence

657639

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016): Non-Violence, signerad Carl Fredrik Reuterswärd och numrerad 8/99 på plakett, grönpatinerad brons monterad på granitsockel, 17x25x10 cm.

PROVENIENS: Tore Wretman

Bronsskulpturen "Non-violence" (Revolver med knut) skapades 1980-85 som en symbol för och hyllning till John Lennons kamp för en fredlig värld. Skulpturen är placerad på flera platser i världen, bland annat utanför Förenta Nationernas högkvarter i New York samt i Berlin och i Peking.

På Skissernas museum i Lund finns en skiss till revolvern där Reuterswärd antecknat att det var sorgen efter mordet på John Lennon 1980 som fick honom att utforma verket.

Konst, Skulpturer, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (26 bud)
5175810
68 000
5175802
66 000
5175530
64 000
5175462
62 000
5173393
60 000

Slutpris SEK:
68 000
6 676 EUR, 7 412 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.