Torchère sengustaviansk

657587

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788) tillskriven, torchère, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, tripodsockel, tassformade fötter, dekor av kymation och växtornamentik, spiralvriden stolpe krönt av platta, höjd 155 cm

Jämför två par gueridoner, i Nationalmuseums samlingar, tillskrivna Pehr Ljung, inventarienummer NMK 4/1916 & NMK 5/1916

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 242f jämför gueridon utförd av Pehr Ljung på 1790-talet i H.M. Konungens samlingar

Smärre skador, retuscher

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Torchère sengustaviansk

Budhistorik (27 bud)
5152030
11 000
5152103
10 500
5152030
10 000
5152072
9 800
5152030
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 080 EUR, 1 199 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.