Fat Herman Neujd

657546

HERMAN NEUJD, fat, flintgods, Gustavsberg 1899, dekor av naken kvinnofigur och stiliserade växter, blågrön glasyr, stämpelmärkt Gustafsberg 99 och etiketter från amerikanska tullen samt ursprungligt pris 18 dollar, höjd 27, längd 30 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre krackelyr, obetydlig glasyrnagg

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Keramik/Porslin, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Fat Herman Neujd

Budhistorik (23 bud)
5150722
5 400
5150100
5 200
5126499
5 000
5130259
4 800
5126499
4 400

Slutpris SEK:
5 400
530 EUR, 589 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.