Stig Wallgren, Utskuren hedersdolma, blandteknik

657534

STIG WALLGREN (1924-2003): Utskuren hedersdolma, signerad och daterad Stig Wallgren 1986, blandteknik, bemålat och skuret trä, 25x30 cm
Plakett med dedikation: "Till Tore Wretman från Susanna och Povel Ramel 7 maj 1986 Obegränsad hållbarhet"

Gåva till Tore Wretman på 70-års dagen

Stig Wallgren var Povel Ramels högra hand, författare- och marknadschef samt konstnär till yrket och gjorde träreliefer ofta med en underfundig titel. Wallgren har bland annat gjort altartavlorna i Graninge Stiftsgårds kyrka och i Stockholms Stadsmissions Bullkyrkan i Gamla Stan.

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman: Mer Mat & Minnen, Om den ärbara vällusten, Bra Böcker 1988, avbildad sidan 86

Konst, Modernt måleri, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (45 bud)
5191410
19 500
5191625
19 000
5191410
18 500
5191619
18 000
5191410
17 500

Slutpris SEK:
19 500
1 914 EUR, 2 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.