Konsolur rokoko Petter Ernst

657509

PETTER ERNST (urmakare i Stockholm 1753-1784), konsolur, stockholmsarbete i rokoko, signerat ERNST STOCKHOLM, träskuren dekor av akantus, rocailler och voluter, förgyllt med polerat guld och slagmetall, bemålat fodral med ströblomster, montering av förgylld brons med sittande Harlekin och tupp, hel- och halvslag, repetition, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 78 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage och lagningar, urtavlan krackelerad. SAV garanterar ej funktionen.

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Väggklockor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Konsolur rokoko Petter Ernst

Budhistorik (29 bud)
5147033
46 000
5152342
46 000
5147033
30 000
5151251
29 000
5147033
28 000

Slutpris SEK:
46 000
4 516 EUR, 5 014 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.