Fällbord tillskrivet Asplind

657482

NILS JOHAN ASPLINDS VERKSTAD (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820) tillskrivet, fällbord, sengustavianskt, skivan svartlackerad med polykrom scen av fågel på gren, kanter med växtornamentik, brunbetsad balusterformat ben med tripodfot, höjd 74, 49 x 43,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, smärre retuscher, foten sannolikt ej ursprunglig

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Fällbord tillskrivet Asplind

Budhistorik (60 bud)
5151234
12 000
5151230
11 500
5151233
11 500
5151230
11 000
5151229
10 500

Slutpris SEK:
12 000
1 178 EUR, 1 308 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.