Ljuskrona empirestil

657480

LJUSKRONA, empirestil, 1800-tal, för 12 ljus, stomme i förgylld mässing, behängd med olikslipade prismor, krönt av plym, ljuspringen med dekor av växtornamentik, utsvängda ljusararmar, piggbotten med sparljus, höjd 112, diameter 84 cm

PROVENIENS: Stopalo

Enstaka prismor saknas, spår av el

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Belysning, Ljuskronor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Ljuskrona empirestil

Budhistorik (21 bud)
5151122
26 000
5151096
25 000
5151092
24 000
5151058
23 000
5141764
22 000

Slutpris SEK:
26 000
2 552 EUR, 2 834 USD
Utropspris SEK:
15 000