Ljuskrona sengustavisk stil

657478

LJUSKRONA, sengustaviansk stil, omkring 1900, för sex ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, uppsvängda spröt, girlanger med rosetter, uppsvängda ljusarmar, korgbotten med sparljus, höjd 100, diameter 60 cm

PROVENIENS: Stopalo

Enstaka lagning

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Belysning, Ljuskronor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Ljuskrona sengustavisk stil

Budhistorik (31 bud)
5150863
17 500
5151894
17 000
5150863
16 500
5151044
16 000
5150863
15 500

Slutpris SEK:
17 500
1 718 EUR, 1 908 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.