Ampel empirestil

657472

AMPEL, empirestil, 1800-tal, för sex ljus, förgylld mässing, krönet med dekor av palmetter, genombrutna kedjor, ljusringen med dansande figurer och lejonmaskaroner, ljusarmar i form av fabeldjur, botten med skål av blått glas, avslutande pinjekotte, höjd 80, diameter 48 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Belysning, Taklampor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Ampel empirestil

Budhistorik (12 bud)
5153985
13 000
5152599
12 500
5151665
12 000
5151663
10 000
5151660
8 000

Slutpris SEK:
13 000
1 276 EUR, 1 417 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.