Byrå rokoko Christian Linning

657468

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad med stora stämpeln på bakstycket C.L.N, fanerad med jakaranda på stomme av furu, förgyllda beslag av brons med dekor av akantus, rocailler och voluter, bukig form, parkettläggning med inlagda friser och fält, lådor av al, rundade hörnpelare, sidorna med rombmotiv, bärhandtag, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 84, 90 x 53 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador och lagningar, ställvisa beslags- och fanérkompletteringar, skiva med mindre lagning

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Byrå rokoko Christian Linning

Budhistorik (27 bud)
5153361
42 000
5153388
40 000
5153361
39 000
5153372
38 000
5153361
37 000

Slutpris SEK:
42 000
4 123 EUR, 4 578 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.