Bordspendyl empire Gustaf Undén

657403

BORDSPENDYL, empire, signerad Gustaf Undén (urfabrikör i Stockholm 1800-1829), matterad och polerad brännförgylld brons, rektangulär sockel med reliefdekor av kvinna liggande i tazza, sidorna med vinlövskransar, krönt av putti bärande på urhus i form av korg med vindruvor, emaljerad urtavla med romerska siffror, pendel i form av slända, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 33,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre emaljskador och slitage, dekorelement med lagning. SAV garanterar ej funktionen.

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Klockor/Ur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (27 bud)
5151887
33 000
5151873
32 000
5151065
31 000
5151870
31 000
5151065
29 000

Slutpris SEK:
33 000
3 240 EUR, 3 597 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.