Kandelabrar empirestil

657399

KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1800-tal, för vardera fyra ljus, matterad och polerad förgylld brons, rund bas med växtornamentik, fyrkantig pelare med akantus och lagerblad, utsvängda ljusarmar med anfanger av bevingade svanar, krönanande egyptiserande huvud, höjd 56 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, två manschetter saknas, två manschetter ej ursprungliga

Ändringar/tillägg
Skall vara empirestil, 1800-tal, förgylld brons. Should be empire style, not period, 19th century, gilded bronze. Visning 9-14 september på Nybrogatan 32 Måndag-fredag 11-18 Torsdag kvällsöppet till 20 Lördag 11-16

Diverse, Samlarobjekt, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Kandelabrar empirestil

Budhistorik (40 bud)
5153998
14 000
5153997
13 500
5153994
13 000
5153993
12 500
5153990
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 374 EUR, 1 526 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.