Tavelur empire

657397

TAVELUR, empire, borgerlig interiör med handarbetade och musicerande sällskap, otydligt signerat A. Beyer pinxit. J.G. Pettersson fecit. Götheborg. (Johan August B., 1780-1834, dekorationsmålare verksam i Göteborg, Johan Gustaf P., 1788-1851, urmakare i Göteborg, känd för sina mekaniska tavlor), mekanisk med rörliga delar, urverk och speldosa, olja på plåt, monterad i samtida förgylld ram med dekor av akantus och kymationbård, 44 x 58,5 cm

PROVENIENS: Björn Thulin Collection
Bukowskis, Internationella, hösten 2000, nr 817
Stopalo

Slitage, smärre skador och retuscher, delar saknas, delvis senare verk. Fungerar ej.

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Klockor/Ur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Tavelur empire

Budhistorik (11 bud)
5151129
8 400
5148024
8 200
5148024
8 000
5146708
7 600
5145096
7 000

Slutpris SEK:
8 400
811 EUR, 921 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.