Bordspendyl empire

657392

BORDSPENDYL, empire, sannolikt parisarbete, matterad och polerad brons, sockeln med emblem av åskviggar och Zeushuvud inom romb, lunettformat urhus med klassicerande dekor mot grön bakgrund, emaljerad urtavla med romerska siffror, krönt av Leda och svanen, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 53,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage och emaljnagg, senare bakgrund runt urhuset, slaghammaren lös, obetydliga dekorförluster. SAV garanterar ej funktionen.

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Klockor/Ur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl empire

Budhistorik (29 bud)
5145596
33 000
5152807
32 000
5145596
26 000
5152782
25 000
5145596
19 500

Slutpris SEK:
33 000
3 240 EUR, 3 597 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.