Porträtt omkring 1800

657387

SVENSK KONSTNÄR (omkring 1800): Ett par porträtt föreställande J.M. Lundberg (1746-1812) och hans maka Maria Christina, född Dahlström (1751-18**), pasteller på papper, enligt påskrift utförda 1801, 57 x 47 cm, monterade i gustavianska ramar med träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall

PROVENIENS: Stopalo

Ena med mindre papperskada, ramar med smärre dekorskador och lagningar

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Stopalo

Porträtt omkring 1800

Budhistorik (28 bud)
5137235
20 000
5152421
19 500
5137235
19 000
5152419
18 500
5137235
18 000

Slutpris SEK:
20 000
1 963 EUR, 2 180 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.