Sybord empire Johan Öman

657380

JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833), ett par sybord, stockholmsarbete i empire, varav ena etikettsignerat, fristående, mahognyfanerade, ena med uppfällbart lock och andra med låda, peltaformad fot, hörnen med förgyllda beslag, höjd 75, 56,5 x 46 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 197, jämför sybord i Rosendals slott

Beslag och mindre delar av inredningen saknas

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Sybord empire Johan Öman

Budhistorik (39 bud)
5153811
17 000
5153810
16 500
5153807
16 000
5153809
16 000
5153807
15 500

Slutpris SEK:
17 000
1 629 EUR, 1 913 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.