Bordspendyl empire

657378

BORDSPENDYL, empire, brännförgylld brons, fyrkantig sockel med emblem, sköldformat urhus krönt av pinjekottar, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, 38,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 378, jämför snarlik pendyl

Slitage, dekorkompletteringar, smärre emaljskador. SAV garanterar ej funktionen.

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl empire

Budhistorik (31 bud)
5153008
7 000
5150082
6 800
5149510
6 600
5150081
6 400
5149510
6 200

Slutpris SEK:
7 000
687 EUR, 763 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.