Fåtöljer gustavianska stockholmsarbeten

657376

FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, lös stoppad rygg och sitts, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i vitt med förgylld dekor, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador och lagningar, slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Fåtöljer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (24 bud)
5148875
37 000
5142653
36 000
5148298
35 000
5142653
32 000
5148294
31 000

Slutpris SEK:
37 000
3 632 EUR, 4 033 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.