Eldskärm senempire ur Fanny och Alexander

657361

ELDSKÄRM, senempire, dekor delvis träskuren och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, oktogonal ram med dekor av ägg- och pärlstav samt rosetter, inglasat sidenbroderier med urna och blomsterdekor, förgylld järnstång med avslutande träskuren urna, träskuren pelarfot på trekantsformad fotplatta med tassfötter, höjd 179 cm

PROVENIENS: Rekvisita ur Ingmar Bergmans filmatisering av Fanny och Alexander 1982
Stopalo

Smärre dekorskador

Ändringar/tillägg

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
5152940
5 000
5150534
4 800
5151962
4 600
5150534
5146745
3 800

Slutpris SEK:
5 000
491 EUR, 545 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.