Konsolbord gustavianskt stockholmsarbete

657360

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med bladdekor och fleuronger, festonger, benen med lagerhängen, fotkryss med urna, fotavslut i form av pinjekottar, skiva av carraramarmor med kälning, höjd 80, 101 x 51 cm

PROVENIENS: Wråå herrgård, Alsike
Stopalo

Smärre dekorskador, kompletterad dekor, baksarg och fotkryss, förstärkningar

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (35 bud)
5150295
70 000
5153449
68 000
5150295
62 000
5153439
60 000
5150295
54 000

Slutpris SEK:
70 000
6 872 EUR, 7 630 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.