Spegel gustaviansk

657351

SPEGEL, gustaviansk, hallstämplad sannolikt Göteborg, träskuren och förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet överstycke med dekor av eklöv, samt medaljong med blydekor av kvinnoprofil, krön med bandfläta, ram med dekor av pärlstav, underdel med genombruten dekor av festonger och pinjekottar, kvicksilverfolierat glas, 159 x 68 cm

PROVENIENS: Stopalo

Förstärkningar, smärre lagningar och skador

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Spegel gustaviansk

Budhistorik (21 bud)
5152875
8 600
5151448
8 400
5137787
8 200
5151446
8 000
5137787
7 800

Slutpris SEK:
8 600
844 EUR, 937 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.