Spegel sengustaviansk

657347

GEORG LINDBERG (spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804/ca 1810), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad G Lindberg, Stockholms hallstämpel 17??, dekoren delvis träskuren och pastellage,
förgylld med polerat guld och slagmetall, över- och understycke med infattade gouacher med motiv av romerska soldater med vagn och hästar, samt blomsterurnor, löstagbar kröndekor med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 175 x 68 cm

PROVENIENS: Stopalo

Mindre dekorskador

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Spegel sengustaviansk

Budhistorik (31 bud)
5153142
17 500
5153136
17 000
5153126
16 500
5153122
16 000
5146631
15 500

Slutpris SEK:
17 500
1 718 EUR, 1 908 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.