Damarbetsbord empire L.W. Lundelius art

657345

DAMARBETSBORD, stockholmsarbete i empire, Lorentz Wilhelm Lundelius art, mahognyfanerat, delvis träskuren och gjuten pastellage dekor, förgylld med polerad guld och slagmetal, oktogonal form med lådinredning under bordsskivan, ymnigt dekorerad centralfot med bandfläta, kymation, palmetter, pärlstav och vinlövsgirlang, avslutande tassfötter, höjd 76,5, 58 x 40 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 213, jämför salongsbord av Lorentz Wilhelm Lundelius i Rosendals slott

Obetydligt slitage, smärre lagning och torrspricka

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (35 bud)
5149108
12 500
5145589
12 000
5149107
12 000
5145589
11 000
5147246
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 227 EUR, 1 363 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.