Fåtöljer gustavianska stockholmsarbeten

657341

FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, volutformade armlän, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i vitt och förgylld dekor, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, ena ryggen med spricka, färgbortfall

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Fåtöljer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (7 bud)
5153538
10 500
5153867
10 000
5153538
9 800
5144384
9 600
5144370
8 600

Slutpris SEK:
10 500
1 031 EUR, 1 145 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.