Tricoteuse 1800-talets första hälft

657323

TRICOTEUSE, 1800-talets första hälft, för tre ljus, höj- och sänkbar, fanerad och massiv mahogny, brons och mässing, ljusarmar med dekor av växtornamentik, oktogonala etage, höjd 154 cm

PROVENIENS: Kejsarinnan Maria Feodorvna (1827-1928), född prinsessan Dagmar av Danmark, sommarresidenset Hvidøre, Klampenborg
Stopalo

Kärv funktion, en ljusarm något stukad

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
5152272
5 000
5152914
4 800
5152272
4 600
5151844
4 400
5151606
4 200

Slutpris SEK:
5 000
491 EUR, 545 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.