Byrå rokoko tillskriven Christian Linning

657321

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med valnöt, bukig form, inläggningar av friser och fält, beslag av mässing, nyckelskyltar med dekor av akantus och rocailler, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 83, 120 x 62 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift genom arv från silversmeden Adolf Zethelius (1781-1864)
Stopalo

Smärre slitage, ett beslag med defekt, skivan sannolikt 1800-tal

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

5152562
21 000
5142664
20 000
5137334
14 000
5122067
13 500

Slutpris SEK:
21 000
2 062 EUR, 2 289 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.