Terrin Kina 1700-tal

657316

TERRIN med LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), underglasyrblå dekor av pagod- och flodlandskap, hänklar i form av harhuvuden, höjd ca 23, längd ca 37 cm

PROVENIENS: Stopalo

Locket med glasyrbortfall, skålen med obetydlig spricka samt bränningsspricka. Locket troligtvis ej tillhörande

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Orientaliskt, Porslin, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Terrin Kina 1700-tal

Budhistorik (5 bud)
5126272
2 400
5126271
5126270
5124811
700
5122069

Slutpris SEK:
2 400
236 EUR, 262 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.