Taburetter gustavianska Johan Lindgren

657313

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, sitthöjd 42 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, ställvisa sprickor

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Stolar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (26 bud)
5153562
14 000
5153559
13 500
5151564
13 000
5146755
12 500
5142659
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 374 EUR, 1 526 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.