Byrå stockholmsarbete i rokoko

657305

BYRÅ, stockholmsarbete rokoko, fanerad med alm och fruktträ, delvis brännförgyllda beslag av mässing, skivan med dubbel kälning, parkettläggning med s.k. oyster veneer, bukig form med midja, rundade hörnstolpar, front och sidor med friser och fält, beslag med dekor av akantus och rocailler, lådor med täckta sinkor, nyckel medföljer, höjd 79, 108 x 64 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skivan med naturliga torrsprickor och repor, benen med ställvis fanérbortfall, lambrekängbeslag med lagning

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (19 bud)
5152105
14 500
5152257
14 000
5152105
13 500
5152254
13 000
5152105
12 500

Slutpris SEK:
14 500
1 423 EUR, 1 581 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.