Vas med lampmontering 1800-tal

657297

VAS, porslin, Japan, europeisk lampmontering i förgylld brons, broderad kinesisk lampskärm, samtliga delar från 1800-talets slut. Vasen är dekorerad i emaljfärger med kartuscher föreställande landskapsscen, vaktlar, tranor och fruktträd, samt slingrande drake i hög relief, höjd ca 115 cm

PROVENIENS: Stopalo

Lampskärm med slitage och revor. Vasen med smärre skador, glasyrsläpp och slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Orientaliskt, Porslin, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
5153784
5 200
5151652
5 000
5153782
5 000
5151652
4 800
5151646
4 400

Slutpris SEK:
5 200
510 EUR, 567 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.