Stol rokoko

657275

STOL, stockholmsarbete i rokoko, Carl Magnus Sandbergs art, träskuren dekor, konturerat rygglän med mussla, löstagbar stoppad ryggbricka, frontsargen med rocaille, benen med akantusblad, volutformade fotavslut, bemålad och förgylld, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 194f, jämför stolar av C.M. Sandberg

Ställvis färgbortfall

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Stolar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Stol rokoko

Budhistorik (67 bud)
5152588
33 000
5152643
32 000
5152588
31 000
5152632
30 000
5152588
29 000

Slutpris SEK:
33 000
3 240 EUR, 3 597 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.