Sybord empire tillskrivet Daniel Sehfbom

657265

DANIEL SEHFBOM (mästare i Stockholm 1800-1837) tillskrivet, sybord, högklassiga stockholmsarbete i empire, fristående, fanerat med mahogny och svärtade detaljer, inläggningar av mässingslister, en lådan med inredning, pelarfot med volutformer, bladhölstrad bas, pärlstav, avslutande klotfötter, nyckel medföljer, höjd 75,5, 68 x 45,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skador och lagningar

Ändringar/tillägg

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (38 bud)
5151270
18 500
5145591
18 000
5151269
18 000
5145591
17 500
5151268
17 000

Slutpris SEK:
18 500
1 772 EUR, 2 081 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.